Inter Club Council

2017-2018 Charters

Hello once again clubs! Here is the roster for current approved existing clubs of 2017-2018. Keep in mind that it is not finalized yet (new clubs have yet to be added)! Also if you feel as if your club is missing on the roster, be sure to contact me (info found on right). Thank you!

Existing Club Purpose Statements

Arcadia High School is home to about 60 on-campus clubs, follow this link to see if the club you have in mind already exists! We encourage you to make an impact in one our many existing clubs before considering chartering a new club, thank you

ICC Meeting Dates

Hello clubs! I know you guys are all super excited for ICC meetings (I know I am)! So to be sure that you all attend the meetings, here are the following dates for meetings during the first semester: September 11th (existing clubs only), September 18th (existing clubs only), October 2nd, October 9th, October 23rd, November 6th, and November 27th (the last meeting of the semester :'( ). Meetings are held afterschool in B101.I hope to see all the ICC reps there and it's going to be an amazing year!

Club Charter Deadlines

Hello Apaches! The school year has begun very quickly, meaning that clubs season is arriving shortly! Consequently, club charters are also nearing, the deadlines being September 5th by 3pm for existing clubs and September 14th by 3pm for new clubs. But fret not, for all forms needed are already posted down below! Everything should be turned in at the ASB office at their respective deadlines, failure to do so will result in a non-charter.

Want to get a club charter?

We already have 64 clubs on campus, but if you really think you have something to add, please read through these thoroughly and follow these guidelines!

1) Make sure that your idea isn't already an existing club on campus through our club roster. (see Club Roster)
2) Read through the club guidelines and make sure your idea follows ALL rules and regulations. (see Club Guidelines)
3) Make sure you find an advisor that is willing to attend all meetings & provide their classroom for use - advisors are only allowed to manage 2 clubs, so please keep that in mind! (see Club Advisor Guidelines)
4) Turn in a completed charter form, along with everything else by the deadlines to ensure that your club can be evaluated for charter. (see Charter Forms)
5) Look through all the links on this page thoroughly to make sure you didn't miss anything!

Thank you!!

Club Roster
Club Guidelines

 

Mandatory Forms

Club Advisor Guidelines
Charter Forms (1/2)
Charter Forms (2/2)
Constitution Guidelines
Financial Guidelines
Club Petitions (15 required)

 

Form Information

Here's the powerpoint with all the information on forms! :-)

 

Recharters

Here is the list of the Rechartered Clubs for the 2016-2017 school year!
Club Recharters 2016-2017

The following are a list of Chartered Clubs at Arcadia High School for the 2008-2009 School Year


CLUB

PRESIDENT

ADVISOR

Place

Day

A.L.L.I.E.S

Sandra Wong

Mr. Shen / Ms. Yue

So Gym
J6

Wednesday
Thursday

Affinity for Animals

Karen An

Ms. Trotter

H16

Tuesday

Armenian Club

Laura Kelly

Mr.Silah

G7

Wednesday (1st)

Art Club

Juliana Ouyang

Ms. Allen

F3

Wednesday

Associated Latin American Students

Alexa Robinson

Mrs. Lopez

C2

Wednesday (1st & 3rd)

Astronomy Club

Alex Lin & Paul Bump

Dr. Blankenhorn

E4

Monday

Biology For All

Cindy Chu

Mr. Barclay

J21

Monday

Black Student Union

Imani Wanzo

Mr. Spruill

D1

Wednesday

Bridge Club

Amy Qiu

Ms. Diaz

D4

Monday

Campus Environmental

Nathan Young

Ms. Crew

J12

Monday

Chemistry Club

Paul Chen

Ms. Kuso

E7

Wednesday

Chinese Club

Tai Yu Chen

Ms. Fung

L1

Tuesday

Computer Programming

Raymond Lee

Mr. Chapman

B5

Thursday

Cultural Percussion

Scott Fairbanks

Mr. Sherrill

MB1

Monday

Fellowship of Christian Athletes

Laura Christiansen

Mr. Freese / Mrs. Axtel

J32

Tuesday

Filipino Club

Trixie Parado

Ms. Rapacon

J4

Thursday

Film Club

Wesley Chen

Mr. Schultz

P6

Friday

French Club

Claire Li/ Fady Gharbawy

Mme Decombas-Dechamps

H14

Monday

Future Business Leaders of America

Wilfred Chang

Mrs. Dagis

F1

Friday

Gay Straight Alliance

Kristy True

Ms. Antilla

J27

Tuesday

Hope Can Cure Cancer

Christine Shen

Mr. Tierney

F7

Tuesday

India Club

Navjot Multani/Nida Sopariwala

Ms. Antilla

J27

Wednesday

Interact

David Liu

Ms. Cordero

D3

Thursday

Japanese Pop Revolution

Chia-Ling

Ms. Bradley

G2

Thursday

Juggling Club

Sean Maroongroge

Ms. Swift

D7

Thursday

Junior Civitan 

Cliff Wu

Mr. Barclay

C12

Wednesday

Kare 4 Kids

Danielle Lee

Mr. Sylvia

F9

Wednesday

Key Club

Mary Tang

Mr. Fuji

So. Gym

Thursday

Korean Club

Michelle Park

Ms. Kuso

E7

Friday

Leo Club

Rachel Cheong

Mr. Pasqua

D8-D9

Tuesday

Magic Tricks Club

George Zourabian

Ms. Chou

E5

Wednesday

Mock Trial Club

David Zhao

Mrs. Harrington

B1

Thursday

Model UN

Kevin Kim/Jonathan Fluornoy

Ms. Ma

B3

Tuesday

Music Mentors

Adam Chan & Jack Ching

Mr. Sherrill

FA

Middle School

Friday

My Friend & I

Maryam Zomora/ Emily Rueter/ Haewon Macfarlane

Ms. McVay/ Ms. Edwards

G3

Wednesday

Philosophy Club

Guan Li

Dr. Blankenhorn

E4

Wednesday

Physics Club

Jason Jong & Derek Ouyang

Dr. Blankenhorn

E4

Tuesday

Pre-med Club

Mason Khoo

Dr. Pal

F4

Monday

Red Cross Club

Wesley Chen

Ms. Stevens

E2

Tuesday

S.I.G.N. Club

Ashley Johnson

Mr. Beckwith

C11

Wednesday

Spanish Club

Lisa Chang

Mr. Tierney

F7

Thursday

Sports Medicine Club

Kyaw Naing

Ms. McCoppin

J23

Thursday

Stitching Our Society

Emily Litvack

Ms. Atallat

L5

Thursday

Student Sierra Club

Phillip Tran/Christine Howard

Ms. Stevens

E2

Monday

Students Promoting Literacy

Jack Ching/ Janice Wu

Ms. Tucker

D6

Tuesday

Tutor Volunteer Association

Tracy Lee

Mr. Wang

H15

Thursday

Vex Robotics Club

Dereck Chou

Mr. Chapman

B5

Monday ~ Thursday

Vietnamese Club

Tony Duong

Ms. Tran

F5

Wednesday

Women’s Health and Issues

Maddie Conrique

Mrs. Heintzman

J29

Thursday

Young Democrats

Jenna Mittman

Ms. Patterson

D4

Monday

Young Republicans

Andrew Hong

Mr. Woodin

J11

Wednesday

The following is a list of Arcadia High School Chartered Student Clubs for 2009-2010

To view information on each club. please click on the club name below.

Club Name

President

Advisor

Meeting Day

Meeting Location

Affinity for Animals

Karen An

Ms. Trotter

Tuesday

H-16

A.L.L.I.E.S.

Patience Park

Ms. Yue

Wednesday

Thursday

South Gym

J-31

Amnesty International

Winston Chang

Ms. Casey

Friday

C-3

Applied Engineering Club

Brian Zhu

Mr. Zhang

Tuesday

J-31

Art Club

Juliana Ouyang

Ms. Allen

Wednesday

F-3

Associated Latin American Students

Lindsay Sanchez

Mrs. Lopez

Wednesday

H-9

Astronomy Club

Jason Jung

Mriganka Ghosh

Mr. Eguez

Monday

E-4

Automotive Club

Victor Lin

Ms. Frontino

Monday

P-14

Black Student Union

Ashley Ethridge

Mr. Spruill

Wednesday

D-1

Bridge Club

Amy Qiu

Ms. Diaz

Tuesday

D-4

Campus Environmental

Nathan Young

Ms. Crew

Monday

J-4

Chemistry Club

Eddie Xue

Ms. Kuso

Wednesday

E-7

Chinese Culture Club

Eunice Wang

Ms. Fung

Tuesdays

L-1

Constitutional Rights  Foundation

Ray Chao

Andrew Chang

Mr. Barclay

Thursday

P-4

Cultural Percussion

Godwin Leung

Mr. Sherrill

Monday

Outside Music Building

FBLA

Jessica Ma

Ms. Dagis

Ms. Young

Friday

D-8

D-9

Fellowship of Christian Athletes

Laura Christiansen

Mr. Freese

Ms. Axtell

Tuesday

J-24

Filipino Club

Carlo Ramos

Ms. Rapacon

Thursday

J-11

Film Club

Venus Tong

Mr. Schultz

Friday

P-6

French Club

Jasmine Wong Lauren Hanna

Madame Vaughan

Monday

H-14

Future Chefs of Arcadia

Shani Yao

Ms. Edwards

Fridays

G-3

Gay-Straight Alliance

Stephanie Chung-Lara

Ms. Antilla

Tuesday

J-25

Hope Can Cure Cancer

Melody Wong

Elaine Hsiang

Mr. Tierney

Tuesday

F-7

India Club

Divya Bajaj

Sneha Chintamaneni

Ms. Ackerman

Wednesday

J-26

Interact Club

Stephennie Teng

Mrs. Cordero

Thursday

D-3

Japanese Pop Revolution

Marissa Xing

Mrs. Bradley

Thursday

G-2

Juggling Club

Jerry Lou

Ms. Swift

Monday

D-7

Kare 4 Kids

Enya Lee

Danielle Lee

Mr. Sylvia

Wednesday

F-9

Key Club

Carpus Tin

Mr. Fuji

Thursday

South Gym

Korean Club

Michelle Park

Mr. Sylvia

Friday

F-9

Leo Club

June Ko

Mr. Pasqua

Tuesday

D-8

D-9

Magic Club

Johnny Wu

Ms.Campopiano

Friday

 

J-32

Model United Nations

Jade Shao

Nancy Lam

Ms. Arroyo

Wednesday

D-5

Music Mentors

Catherine Chan

Chris Wong

Mr. Sherrill

Friday

MB-1

(After School)

My Friend and I

BreeAnn Crofts

Sabrina Consiglio

Ms. McVay

Ms. Edwards

Wednesday

G-5

Philosophy Club

Abhik Bhawal

Mriganka Ghosh

Mr. Eguez

Wednesday

E-4

Photography Club

Jenny Wei

Mr. Fujiwara

Monday

H-1

Physics Club

Jason Jung

Mr. Eguez

Monday

E-4

Pre-Med Club

Mason Khoo

Daniel Liem

Ms. Yue

Monday

J-31

Red Cross Club

Crystal Wu

Mr. Marston

Monday

D-9

S.I.G.N. Club

Ellison Chen

Mr. Beckwith

Wednesday

C-11

Spanish Club

Lauren Hanna

Mr. Brown

Wednesday

F-5

Sports Medicine Club

Michael Wong

Ms. Sue

Wednesday

J-11

Stitching our Society

Joanna Chuang

Ms. Allen

Thursday

F-3

Student Sierra Club

 

Philip Tran

Sophia Chung

 

Ms. Stevens

Thursday

E-2

Students Promoting Literacy

Debbie Jong

Ms. Allen

Friday

F-3

Taiwanese Appreciation Club

Betty Chen

Ms. Hong

Wednesday

J-12

Thai Club

Chara Aueyong

Jessica Sunkamaneevongse

Ms. Chow

Tuesday

E-5

Tutor Honor Society

Shadman Chowdhury

Mr. Wang

Monday

H-10

Vex Robotics

Derek Chou

Mr. Chapman

Monday

B-5

Vietnamese Culture Club

Tony Duong

Mr. Jones

Monday

E-1

Women’s Health & Issues

Lily Yin

Andrew Liang

Ms. Swift

Mrs. Heintzman

Thursday

J-22

Young Democrats

Monica Ma

Ms. Patterson

Ms. Litsey

Monday

J-28

Young Republicans

Andrew Hong

Mr. Woodin

Monday

J-3

Club Name

Club President

Club Advisor

Meeting Date

Meeting Location

Advocates for Gender Equality

Christine Mathews

Mrs. Heintzman

Thursday

J-21

Affinity for Animals

Priscilla Leung

Mr. Jones

Tuesday

E-01

ALLIES

Micah Kwok

Ms. Jeng/Ms. Arroyo

Wednesday

South Gym

Amnesty International

Gregory Chang

Ms. Novak

Tuesday

C-03

Apache Automotive Club

Bryant Chen

Ms. Frontino

Monday

P-14

Applied Engineering Club

Jeremy Kao

Mr. Carr

Monday

J-23

Architecture Club

Daphany Shen

Mr. Johnson

Wednesday

P-15

Art Club

Xinrui Chen/Michelle Zhang

Ms. Allen

Wednesday

F-03

Associated Latin American Students

Brenda Cruz

Mrs. Lopez

Wednesday

H-09

Astronomy Club

Derek Chou

Mr. Eguez

Monday

E-04

Black Student Union

Malin Bauslay

Mr. Spruill

Wednesday

D-01

Bridge Club

Travis Tu

Ms. Diaz

Wednesday

D-04

Burmese Club

Laura Chen

Mr. Miller

Wednesday

G-09

Campus Environmentalist Club

Laura Tsu

Mrs. Crew

Monday

J-04

Chemistry Club

Shibo Zhong

Ms. Kuso

Wednesday

E-05

Chinese Culture Club

Josh Wen

Ms. Fung

Thursday

L-01

Constitution Rights Foundation Club

Ray Chao/Michelle Zhu

Mr. Barclay

Thursday

P-04

Cultural Percussion Club

Godwin Leung

Mr. Sherill

Monday

MB-01

Fellowship of Christian Athletes

Laura Christiansen

Ms. Axtell/Mr. Freese

Tuesday

J-24

Filipino Club

Nicole Benipayo

Ms. Rapacon

Wednesday

J-10

Film Club

Chelsea Cheung

Mr. Schultz

Friday

P-06

French Club

Vaishali Ravi

Madame Vaughan

Monday

H-14

Future Business Leaders of America

Justine Lee

Ms. Young

Wednesday

E-06

Gay Straight Alliance

Stephanie Chung-Lara

Ms. Bishop

Tuesday

J-21

Habitat for Humanities

 

 

 

 

Hope Can Cure Cancer

Melody Wong/Elaine Hsiang

Mr. Tierney

Tuesday

F-07

India Club

Sarah Haroon

Ms. Ackerman

Wednesday

J-26

Interact

Jonathan Solichin

Mrs. Cordero

Tuesday

South Gym

Japanese Pop Revolution

Anqi Liang

Mrs. Bradley

Thursday

G-02

Kare 4 Kids

Enya Lee/Priscilla Liu

Mr. Sylvia

Wednesday

F-09

Key Club

Carpus Tin

Mr. Fuji

Thursday

South Gym

Korean Club

Jihoo Seo

Ms. Ortiz

Thursday

S-110

Leo Club

Winnie Hui

Mr. Pasqua

Thursday

D-08/D-09

Magic Club

Kyle McNutt

Ms. Sobieck

Friday

G-11

Model U.N.

Jade Shao

 

 

 

Music Mentors Club

Chris Wong/Alice Lee

Mr. Sherill

Friday

First Ave MS

My Friend & I

Priscilla Leung

Ms. Edwards

Wednesday

G-03

Philosophy Club

Shobit Sood

Mr. Barclay

Wednesday

P-04

Photography Club

Jenny Wei

Mr. Fuji

Monday

H-01

Physics Club

Vincent Li

Mr. Eguez

Monday

E-04

Pre-Med Club

Daniel C. Liem

Ms. Dagis

Monday

S-110

Red Cross Club

Amy Leong

Mr. Marston

Monday

P-09

SIGN Club

Ellison Chen

Mr. Beckwith

Wednesday

C-11

Spanish Club

Peng Wang/Edward Pang

Sr. Brown

Wednesday

F-05

Sports Medicine Club

Michael Wong/Jonathan Go

Ms. Sue

Wednesday

J-11

Sri Lanka Club

Kavisha Abeyasekera

Mrs Heinrich

Thursday

H-11

Stitching Our Society

Daphany Shen

Ms. Allen

Thursday

F-03

Student Sierra Club

Heidi Lung

Mrs. Stevens

Monday

E-02

Students Promoting Literacy

Tina Wong

Mr. Munoz

Friday

S-101

Taiwanese Appreciation Club

Betty Chen/Evelyn Chang

Ms. Hong

Monday

J-12

Thai Club

Jessica Sunkamaneevongse

Mr. Lee

Thursday

H-06

Tutor Honor Society

Emily Liu

Mr. Wang

Wednesday

H-10

VEX Robotic

Derek Chou

Mr. Chapman

Everyday

B-05

Vietnamese Club

Richard Tran/Orenda Duong

Ms. Mu

Wednesday

P-10

Young Republicans Club

Kevin Liu

Mr. Woodin

Monday

J-03

Young Democrats Club

Monica Ma

Ms. Patterson

Tuesday

P-15

Club Name:
Meeting Date:
Meeting Room:
Meeting Time:
Adviser:
President:
Thursday
J22
Lunch
Kathy Heintzman
Trista Tam
Tuesday
S-201
Lunch
Mr. Jones
Priscilla Leung
Wednesday
South Gym
Lunch
Ms. Angela Jeng
Luther Chen
Friday
A204
Lunch
Novak
Gregory Chang
Monday
P-19
Lunch
Mr.Smith
Vashisht Madhavan
Tuesday
J-31
Lunch
Mr. Johnson
Michelle Zhang
Thursday
S-207
Lunch
Mauricio Eguez
Andrew Wang
Monday
p-14
Lunch
Karen Frontino
Edward Yang
Wednesday
L-3
Lunch
Carter Spruill
Alexis Cooper
Tuesday
D4
Lunch
Ms. Diaz
Travis Tu
Wednesday
P21
Lunch
Mr. Miller
Tiffany Chien
Monday
J4
Lunch
Ms. Crew
Amber Young
Wednesday
S-104
Lunch
Ms. Kuso
Artine Arzani
Tuesday
J6
Lunch
Ying Zhang
Wan Ying Cheng
Thursday
P-4
Lunch
Jason Barclay
Gina Oh
Tuesday
J-25
Lunch
Mr. Freese
Kevin Giammalva
Wednesday
S106
Lunch
Karen Rapacon
Nicole Gandia
Friday
P-6
Lunch
Mr. Schultz
Victoria Nakaganeku
Wednesday
S-108
Lunch
Barbara Young
Brandon Pang
Tuesday
J-23
Lunch
Bishop
Tiffany Wu
Tuesday
J24
Lunch
Megan Trotter
Raphael Yang
Tuesday
a209
Lunch
mr. spruill
rosalyn lam
Wednesday
J-26
Lunch
Mrs.Jeannie Ackerman
Sarah Haroon
Tuesday
South Gym or D3
Lunch
Cordero
Ivana Ro
Thursday
G-2
Lunch
Ms. Bradley
Jasmine Li
Tuesday
H6
Lunch
Mr. Slyvia
Stephanie Chan
Thursday
South Gym
Lunch
Lloyd Fujiwara
Orenda Duong
Thursday
C-11
Lunch
Mr. Beckwith
Jason Park
Monday
P-8
Lunch
Madame Vaughan
Wendy Cheung
Tuesday
D-8
Lunch
Mr. Pasqua
Amit Akula
Wednesday
D-5
Lunch
Mrs.Purcey
Evan Delgado
Friday
First Avenue Middle School
After School
Kevin Sherrill
Kenny Tsao
Wednesday
G-3
Lunch
Ms. Edwards & Ms. McVay
Priscilla Leung
Friday
P-4
Lunch
Mr. Barclay
David Liu
Monday
A-214
Lunch
Mr. Fujiwara
Jenny Wei
Wednesday
S-207
Lunch
Mr. Eguez
Steven Qian
Monday
S-110
Lunch
Ms. Dagis
Artine Arzani
Monday
D9
Lunch
Mr. Marston
Julia Peng
Tuesday
C-11
Lunch
Beckwith
Ellison Chen
Tuesday
J28
Lunch
Sue McCoppin
Katie Qiu
Thursday
J 28
Lunch
Leahy
Daphany Shen
Tuesday
J-11
Lunch
Ms. Stevens
Garrick Kwan
Friday
S101
Lunch
Mr. Munoz
Tina Wong
Monday
J-12
Lunch
Ms. Hong
Joseph Cheng
Wednesday
S-111
Lunch
Gerry Wang
Emily Liu
Everyday except Tuesday
B5
Lunch
Mr. Bill Chapman
Alejandra Quintero
Timothy Young
Tuesday
S110
Lunch
Alisha Dagis
Tiffany Hang
Thursday
D-4
Lunch
Michael Pasqua
Matthew Shum
Friday
MB1
Lunch
Kevin Sherrill
Kendall Wong/ Kevin Schroyer
Wednesday
H-9
Lunch
Cheryl Lopez
Elisa Aguilera
Tuesday
A-203
Lunch
Kathy Patterson
Emily Zheng

The Improvinators
Monday Little Theatre Lunch Mr. Volpe Kerry Wang & David Liu 
New Global Citizens
Tuesday
J-3 Lunch Ms.Heintzman
Mr.Woodin

Jenny Wu
Athena Nghie
History Club
Thursdays H-8 Lunch Mr.Wang Chen Chang